Септик – проста споруда, необхідна для очищення стічних вод. Іноді конструкція підпадає під назву «автономна каналізація». Але септик, як і водогін – вузол, який спрощує обслуговування будинку. Щоб зрозуміти, навіщо потрібні септики, потрібно познайомитися з функціоналом та принципом роботи.
Септик працює у три етапи:
- Збирає стоки, що виходять з будинку, в герметичному резервуарі (колодязі).
- Відокремлює рідкі стоки від важких нечистот, які під власною вагою занурюються на дно колодязя. Рідкі стоки перетікають у наступний резервуар або поля фільтрування.
- Рідкі стоки пропускаються через природні фільтри (щебінь, пісок чи цеоліт).
У розрізі потреби, септик полегшує життя домовласнику, в будинку якого встановлений водогін і каналізація. Для відведення стоків минулого століття щорічно готували вигрібні ями для нечистот глибиною 2-3 метри. На піщаній території стоки очищалися самостійно, проходячи крізь природний фільтр. На чорноземі та глині подібні заходи засмічували присадибну ділянку. Не кажучи про сморід, з яким стикалися дачники та власники котеджів, проходячи повз вигрібну яму.
Септик купується і встановлюється один раз. Механізм організований таким чином, щоб у мінімальні терміни відокремити рідину від нечистот, відфільтрувати та повернути ресурс природі. Власнику залишиться періодично чистити ємність при перевищенні рівня твердих опадів. Робота виконується вручну або запрошується асенізатор. Другий варіант кращий, оскільки робота з нечистотами не викликає задоволення.
Види септиків: переваги та недоліки
Металеві ємності, з листового оцинкованого металу, покриті з обох боків шаром гарячого бітуму, рекомендують ставити дачникам, які бажають заощадити на будівництві відстійника під каналізацію. Альтернатива – септики з каменів, бетонних блоків чи цегли. Конструкції, як запевняють експерти, допоможуть заощадити на витратах. Однак у плані довговічності та супроводу такі рішення не довговічні. Пройде десятиліття – метал проіржавіє, а цегла через постійну вологу перетвориться на пісок. І у власника знову завдання – побудувати новий відстійник, оскільки старий не підлягає відновленню.
За резервуари із залізобетонних кілець доведеться заплатити дорожче. Але витрати можна порівняти з надійністю і довговічністю. Септик прослужить десятиліття, а очищення не ускладнить власника при використанні асенізатора. Вага у залізобетонних кілець вимірюється тоннами, тому не кожен власник готовий користуватися послугами тягача та крана, щоб запровадити на присадибній ділянці такий проект.
Недороге рішення із пластику (поліетилен або поліпропілен). У витрати піде монтаж та правильне підключення зливів, встановлення труби для відведення метану при бродінні нечистот та підготовка природного фільтра. У септиків із пластику одні тільки переваги. У конструкцій безмежний термін експлуатації – не гниють, не руйнуються. Доступність до виготовлення септика за кресленнями замовника.